Historia kamienia

Przez wiele lat na polskim rynku obecność kamienia stawała się coraz bardziej powszechna. Dziś marmury i granity wykorzystuje się już nie tylko przy odnawianiu zabytkowych obiektów, ale także w wyposażeniu współczesnych wnętrz. Wykonuje się z nich wiele przedmiotów do mieszkań i obiektów użytku publicznego. Szczególnie efektownie prezentują się klatki schodowe, niezwykle dekoracyjne i funkcjonalne są parapety okienne, blaty kuchenne i łazienkowe, ławy, stoły, kwietniki i regały.

 

GRANIT

Granit jest skałą głębinową powstałą wskutek wolnego stygnięcia magmy pod wysokim ciśnieniem we wnętrzu Ziemi. Charakteryzuje się ziarnistą strukturą, w której gołym okiem można rozróżnić poszczególne minerały. Występuje na wszystkich kontynentach. Jest bardzo twardy i trwały, praktycznie nienasiąkalny, odporny na ścieranie i zmienną temperaturę.

 

MARMUR

Marmury powstały w wyniku przeobrażania się minerałów w nich zawartych pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia.  Jest słabo nasiąkliwy. Świetnie sprawdza się jako blaty łazienkowe, parapety, czy też ze względu na wytrzymałość na wysokie temperatury jako obudowa kominków.

 

Granit i marmur poprzez swoją prostotę i surowy wygląd, nadają szyk i elegancję pomieszczeniom w którym się znajdują.